A Salus Pento tarlókezelésre és szármaradványok lebontására, a talaj biológiai aktivitásának fokozására kifejlesztett baktériumtrágya.

A növénymaradványok bontása a hasznos baktériumok csökkent jelenléte miatt jelentősen elhúzódhat, amellyel nemcsak a talaj művelhetősége romlik, hanem a szármaradványok révén a talajba kerülő magas széntartalmú, jellemzően cellulóz szerkezetű anyagok megfelelő és gyors kezelése nélkül a talaj N ellátottságának jelentős romlásával (un. pentozán hatás) is számolni kell.

Az elnyújtott bomlási folyamat következménye lehet, hogy a termelni kívánt növényi kultúrának nem jut elegendő nitrogén.

A Salus Pento olyan, a talajéletre nézve kedvező hatású, cellulózbontó hatékony baktériumokat tartalmazó baktériumtrágya, melynek használatával:

  • a tarló- és szármaradványok gyorsan lebomlanak, ezáltal a pentozán hatásból eredő problémák elkerülhetők
  • javul a talaj művelhetősége, csökken az üzemanyag- és időráfordítás
  • a cellulóztartalom és a szerves anyagok lebontásával természetes trágyát biztosítanak a növényi kultúrák számára, így a műtrágya egy része megtakarítható
  • a szármaradványok intenzív humifikálása javítja a talaj vízháztartását és a tarló-maradványokon áttelelő kórokozók élőhelyének lebontásával a fertőzöttség veszélye is csökken
  • a készítmény baktériumai által bioszintetizált anyagok serkentik a talaj mikrobiális életét, fokozzák a gyökérnövekedést, ezáltal növelik a tápanyagfelvételt.

A készítményben a kedvező hatású cellulózbontó talajbaktériumok össz.csíraszáma: minimum 10_9 CFU/cm3.

A Salus Pento baktérium törzseit (Pseudomonas fluorescens Cellvibrio fulvus, Azotobacter beijerinckii, Bacillus amyloliquefaciens) természetes közegükből izoláltuk, ezért nagy hatékonysággal bontják a cellulóz és lignocellulóz tartalmú maradványukat és aktivitásukat a hideg, de fagymentes időszakban, savasabb jellegű talajok esetén is megőrzik.

Azotobacter beijerinckii, a levegőből megkötött N segítségével hozzájárul a cellbontó sejtek N-igényének kielégítéséhez, azaz a pentozán hatás megelőzéséhez.

A Bacillus amyloliquefaciens nagyon jó szervesanyag bontó és magasabb hőmérsékleten, így a nyári-koraőszi tarlókezelés idején is aktív. E mellett ez a törzs jó foszformobilizáló, így, a cellulózbontók táplálkozásában is kritikus másik tápelem a P szinkron biztosításával a tarlóbontó "bioreaktor" önjáróan működik. Ennek a törzsnek nagy előnye, hogy spórás, tehát a szármaradvány kezelésre jellemző száraz időszakokat és a szélsőséges hőmérsékleti viszonyokat is könnyebben átvészeli.

A Pseudomonas és Bacillus törzsek az őszi szármaradványokban (kukorica, napraforgó) nagyobb a komplex összetételű lignocellulóz megbontását végzik, lakkáz-enzim aktivitásukkal. A törzsösszetétel kiválasztását ehhez a feladathoz lett specifikálva.

Továbbá a Bacillus amyloliquefaciens és a Pseudomonas fluorescens törzsek antibiotikumok, szideroforok termelése hatékony a csírakori növénypatogénekkel szembeni ellenállás növelésében. Erőteljes szaporodási készségükkel gyorsan kolonizálják a fejlődő növény rhizoszféráját, kiszorítva a gyökérnyak befűződését és palántadőlést okozó baktériumokat, valamint patogén gombákat.